A bőr a test legnagyobb szerve, és védőgátként szolgál. Egészségét és felszíni megjelenését a környezeti tényezők, valamint az alatta lévő rétegeket alkotó összetevők működése határozza meg.
Válasszon ki egy bőrtípust vagy bőrállapotot és ismerje meg élettani jellemzőit.
Ezt az olajszerű anyagot a faggyúmirigyek termelik. A faggyú segíti a bőr vízhatlanságát. A faggyú filmréteget képez a bőrön, amely a vizet bent tartja, az irritáló anyagokat pedig kint tartja.
Ezek a mirigyek a szőrtüszők tövében találhatók, és faggyút termelnek. Ez a zsír, vagy faggyú elkenődik és vízhatlanítja a bőrt és a hajat. A faggyúmirigyek a tenyér és a talp kivételével mindenütt jelen vannak.
A bőr középső rétege, amely idegeknek, mirigyeknek, alapvető fehérjéknek, enzimeknek és vérsejteknek ad otthont, így ez a bőr ""működési"" központja. Kollagént és elasztint tartalmaz, amelyek a bőrnek támaszt és szerkezetet biztosítanak.
A bőr külső rétege, amely gátként működik a test és a környezet között. A stratum corneum, a legfelső réteg, szarurétegekből (lapos, elhalt bőrsejtekből) áll, amelyek a bőr gátját képezik. A bazális réteg, az alsó réteg termeli a pigmentet.
A legfelső réteg a hidratáltság hiánya miatt vékony és csipkés.
A sejtek nem hatékonyan válnak le, egymáshoz tapadnak, és megakadályozzák, hogy az új bőrsejtek elérjék a bőrfelszínt.
A melanociták a melanin túltermelését a felhám legalsó részén végzik.
A felhám felső részén a melanin túltermelés a bőrfelszínen sötét foltokhoz vezet.